Трохи про “Гейропу”

 It’s important not to rush with «first times», – повчала нас Сандра, відпиваючи маленькими ковточками рожеве вино.

Була неділя, і ми, як справжні шведи, сиділи на літній терасі італійського ресторанчику на Васагатан і чекали на нашу піццу Дьяволіно. За все своє життя я не їла стільки піци як за останні 9 місяців. Ми чекали і балакали за любов. Сандрин підхід імпонував мені в теорії, і видавався неможливим на практиці.

– You know, there are plenty of these small things which once happen in relationship for the first time. First kiss, first sex, first time sleeping together, taking shower, seeing other person peeing… First time letting your boyfriend to see you doing makeup! You should stretch them in time, not to hurry to do everything right now!..

– First fart! – Піддакнула їй Ката.

– First what? – перепитала я.

– Fart.

– What??

– FART!

– I can hear, I don’t know the word!

– It’s when you… – Сандра висунула язика і спробувала зобразити звук пукання.

– Ah, ok! I got it. – Вік живи – вік учись, подумала я. Хоч би не забути слово.

Того дня Сандра вирішила швиденько приєднатися до нашої боротьби за права ЛГБТ-спільности. В неділю, першого червня, у День захисту дітей в Гетеборзі відбувався прайд-парад. Точніше це були кілька днів кінопоказів, вуличних акцій і семінарів об’єднаних брендом West-Pride, до якого охоче долучалися горомадські організації, державні установи, навчальні заклади і тисячні активістів. Місто майоріло райдужними прапорцями у кращих традиціях ліберальних суспільствзбоченої гейропи.

Це був перший прайд-парад у моєму житті, і видався він мені нуднішим від науково-технічної ходи університету Chalmers, але гулять так гулять: я вдягла майку з блискітками, взяла ледве заряджений фотік і влилася в потік одразу за хлопчиками, що несли банер нашого університету. У світлі останніх подій в Україні (радше осінніх, ніж останніх), а також боротьби православних і «антифашистів» з тлєтворним вліянієм запада мені самій було цікаво зрозуміти, чи впливає ліберальна політика щодо ЛГБТ на збільшення кількості людей з нетрадиційною орієнтацією.

Image

Швеція – одна за найбільш лояльних до сексуальних меншинств країн, де дозволено одностатеві шлюби й усиновлення дітей одностатевими парами. За  російськими критеріями пропаганда гомосексуалізму тут буяє і сипле сім’я: на дверях дитячих відділень у поліклініках висять райдужні наліпки «LGBT-family friendly hospital», а в дні вестпрайду з кольоровими прапоряцми їздять геть усі автобуси і трамваї. Хлопчики можуть спокійно представити свого друга як my partner або my sambo, а дівчатка прямо говорять, що так і так, це моя гьорлфренд. Дивуватися, тикати пальцем і тим більше критикувати вважається ознакою поганого тону на зразок назвати афроамериканця негром чи німця фашистом. Держава докладає максимум зусиль, щоб ліквідувати прояви дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації. Мінімізація ролі гендеру та «згладжування» гендерних відмінностей – частина освітньо-виховної стратегії у дитсадочках і школах. Вихователі ні в якому разі не повинні підкріплювати «кухонні» стереопити щодо дівчаток і «машинкові» щодо хлопчиків. Навпаки, якщо хлопчик на свято Люсії хоче бути, Люсією, а не, приміром, Зоряним хлопчиком, то відмова йому у платті й віночку на голові вважатиметься антипедагогічним прецедентом. Протистояння “церква VS одностатеві стосунки” не існує. Бо Бог – якщо він є – це любов. А любов перемагає. Тому усім ЛГБТ-товаришам живеться тут мирно і затишно.

IMG_6433
Напис на постері: Ти молодий, християнин і ЛГБТ?

І тут я маю виправитися. «Усім» – гучно сказано. Де я їх «усіх»  бачила? За той час, доки я тут, я спілкувалася багато з однією лесбійкою, бачила в супермаркетах ще дві дівочі пари, і ще двійко цілувалися на зупинці. Геїв просто на вулицях я не бачила. Але бачила одну пару в домашніх умовах – чудові й милі люди, Елі й Генрік. Генрік – високий світлошкірий швед з невдало прооперованою заячою губою і м’яким прямим волоссям. Він вивчав атмосферну хімію і зараз працює на водоочисній станції. Практично, він – один з тих, кому ми всі тут завдячуємо питною водою з крану. Елі – карамельного кольору індонезієць, вивчав кіномистецтво і гендерні студії в університеті Брістоля. У нього розкішні дреди, з-під яких видніються ледь посивілі скроні. На вигляд Елі років 35, але насправді йому 42. З Генріком вони одружені і мають спільне прізвище. Увесь вечір ми наминали індонезійську їжу і грали в настільні ігри, під диваном розпластався кіт Джиммі, і в кожній секунді відчувалася присутність Бога.

IMG_1024Це весь мій досвід взаємодії з ЛГБТ-спільнотою у Гетеборзі. Я хочу сказати, що їх не видно. Вони не ходять у шкіряних трусах дитячими майданчиками. Вони не практикують анальний секс у парках. Вони не вимагають скасувати гетеросексуальні шлюби. Я, певно, вперше на цьому прикладі зрозуміла суть явища «права на щось». У мешканців Швеції є право бути чуттєво, поведінково і легально гомосексуальними. Їх інформовано про це право. Далі – вибір за кожним. І суто візуально виглядає на те, що шведи – це суспільство традиційних цінностей і толерантних лозунгів. Вони не проти, щоб були геї. Вони за те, щоб геїв не ображали. Вони готові пройтися за це ходою і купити тематичний значок. Але переважна більшість з них обере для себе традиційну гетеро-родину, одружиться у віці 30-35 років і швидко зробить четверо до нудоти милих  білявих дітей з різницею у віці 18 місяців.

А прайд-парад – це, насправді парад за все хороше. Крім очевидних учасників у ньому беруть участь і щоб привернути увагу до, приміром, прав інвалідів. Або щоб просунути ідею FairTrade, яка, між іншим, категорично заперечує використання будь-якої дитячої праці. Чим погано? Ну і феміністки, ясна річ. Куди без них?

А може й справді опір виникає там, де чинять тиск?

З любов’ю до вас, напрочуд гетеросексуальна я

Image

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s